Korona Virüs Gölgesinde Elveda Ya Şehr-i Ramazan

Değerli okurlarım bugün blogumda sizlere Korona virüs vesilesi ile buruk bir şekilde son orucunu 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü eda ettiğimiz ramazan ayının aramızdan hüzünlü ayrılışından bahsedeceğim.

Bir Ramazan Ayı Düşünün ki;
Camiler kapalı,
Ramazan davetleri yasak,
Değerli büyüklerimizin ellerinden öpemediğimiz,
Sevgili küçüklerimize sarılamadığımız,
Bayram namazını eda edemediğimiz,
Bayramında dışarı çıkamadığımız,
Çocuklara şeker veremediğimiz
ve
Nerede o eski ramazanlar, bayramlar dediğimiz

Evet tüm bunları düşündüğümüzde nede kıymetliymiş değil mi o eski bayramlar, eski ramazanlar. Korona virüsden dolayı alınan tedbirler kapsamından bu ramazan ayında camilerde teravihler kılınamadı, o bol şenlikli ramazan davetleri verilemedi. Büyüklerimiz dışarı çıkamadı, küçüklerimiz dışarı çıkamadı ve bir çok vatandaşımız bu mel’un hastalığa yenik düştü. Tüm bunların ışığı altında çok şükür Ramazan Bayramı’na eriştik fakat ondada büyüklerimiz ile bayramlaşamadık ve yine dışarı çıkma yasağıyla birlikte evlerimizde buruk bir şekilde kutluyoruz bayramımızı.

Peki Hiç Düşündük mü?

Bu süreçte o kadar çok düşünecek vaktimiz oldu ki hiç düşündük mü?

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

Kanuni Sultan Süleyman

sözünün manasını yada hiç düşündük mü?

Gidince sizi Allah’a şikayet edeceğim

Suriyeli Çocuk

diyen bombardımanda ağır yaralanan 3 yaşındaki Suriye’ li çocuğun yürek burkan o sözünü hiç düşündük mü? Sarılmanın kıymetini, büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpmenin kıymetini hiç düşündük mü? Onca israf edilerek çöpe atılan ekmeğin kıymetini düşündük mü? Evet dostlar takkemizi önümüze alarak ne kadar da çok düşünmemiz gereken husus olduğunu düşünelim… Buruk bir bayram yaşasak da ben hepinizin Ramazan Bayramı’ nı en içten dileklerimle kutlarım. Bu günlerin de geride kalacağı güzel bayramlar yaşayacağımız günlerde buluşmak üzere sağlıcakla kalın.