21 Ocak 2019
Bıçak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

makale_resim

Günümüzde internet üzerinden alışverişin çok daha fazlasıyla önem kazandığı şu günlerde internet kullanıcıları bıçak alırken nelere dikkat etmeliler, bıçak ile ilgili tüm detaylar bu yazımızda..

İnternetten Bıçak Alacağım Peki Nelere Dikkat Etmeliyim?

     Sevgili okurlar bu yazımı şuan okuduğunuza göre internetten bir bıçak alma girişiminiz var yada bıçaklar hakkında genel bilgi edinmek istiyorsunuz. Öncelikle sizlere çelik kalitesinde bahsedelim.

Çelik Sertlik Derecesi

      Çelik alaşımı, Demir (Fe) elementi ile Karbon (C) bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. Sınıflandırılması içeriğinde yer alan karbon oranına göre (%0,2 – %2) yapılmaktadır. Çelikte yer alan karbon oranı arttıkça sertliği ile beraber kırılganlığı da artacaktır, karbon oranı düştükçe ise yumuşaklığı artacak ve şekil vermesi kolaylaşacaktır. Çeliğin içeriğinde yer alan maddelerden birinin en ufak oranda değişmesi, bir madde eklenmesi, içeriğinde yer alan bir maddenin çıkarılması, soğutma işlemi, verilen su, pişirilmesi, ısıl işlemi gibi bir çok etken çeliğin yapısının ve özelliklerinin tamamen değişmesine neden olmaktadır. İşte çelik hakkında verilen bu genel bilgiden sonra anlaşılması gereken olay şudur ki çeliği çelik yapan sertliğini etkileyen faktör ısıl işlem ve verilen sudur. Tüm bu bilgiler ışığında bıçakta muhteviyatını anlatan T5 - T7 kavramlarınada değinmek gerek işte yukarıda verilen kısa bilgilerden sonra T7 çelik ısıl işlemleri yapıldıktan sonra en iyi şekilde mukavemet derecesine ulaşan dayanıklılık açısından daha iyi kalitede olan çelik demektir. 

Çubuk Çelikten İmal Bıçak ile Tabaka Çelik Arasındaki Fark Nedir ?

 

 

 

 

 

Yukarıda görmüş olduğunuz tabaka çelik olup cnc tezgahlarda istenilen bıçak boyutlarında kesilmek suretiyle bıçak şekline getirilmektedir. Tabaka çeliğin esas kullanım amacı bıçak olmayıp genel maksatlı çelik olarak imal edilmektedir. Bunu bıçaklarda ayırt etmemizin içi ise bıçağın sap kısmına bakmamız yeterli olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki örneği inceleyecek olursak görüldüğü üzere sap kısmındaki çelik aynı kalınlık ile yukarıdan aşağıya kadar devam etmektedir. Çubuk çelikte ise aynı durum söz konusu olmayıp bıçağın sap kısmına gömülmek suretiyle tamamen görünmez bunuda çubuk çelik örneğinden sonra örneğini göstereceğiz.

 

 

 

 

 

 

İşte yukarıda gösterilen çelik ise çubuk çelik denilen çelik olmuş olup esas üretim amacı bıçak imalatında kullanılmasıdır. Yumusak bir halde boylar halinde gelen çubuk çelik sanayi tipi makaslar ile ilgili bıçak boyutlarında kesilmek suretiyle ısıl işleme tabi tutulur hemen akabinde ise dövme parlatma ve usulünce bileme işlemlerinden geçen çelik artık bıçağa dönüşmüş ve son ürün şeklini almıştır. 

 

 

 

 

Yukarıdaki örnek incelendiğinde ise çubuk çelik ile imal bıçaklarda çelik sap kısmı boyunca uzatılmaz ve ahşap sap kısmın içersine gömülür.

Yazımızın bu bölümünden de anlaşılacağı üzere tabaka çelik genel maksatlı olup çubuk çelik bıçağa özel üretilmiş çeliktir ve esas amacı bıçak imalatıdır.

Peki Bu Bilgilerden Sonra Bize Tavsiyen Edeceğin Bıçak Var Mı?

Evet şimdi bir bıçak alma konusunda yeterince bilgiye sahip oldunuz peki size tavsiyem var mı? Evet tabikide var işini 104 yıldır layıkıyla yerine getiren Çulpan Bıçak işte sizleri kendi ustalarının ağzından el yapımı bıçaklarının hikayesini anlatan video ile baş başa bırakıyor ve ardından ön bilgilendirmelerde bulunmaya devam ediyorum.

Videoa tüm açıklamalar esasında yeterince açık bir şekilde verilmiş olup üst seviye müşteri memnuniyeti olan Çulpan Bıçakları'nı almak için buraya tıklayabilirsiniz.


Yorumlar
Vedat

Bu linkte T serisini yazmış. Hanginiz doğru söylüyor? https://nasipsizportakal.wordpress.com/2018/04/25/bicak-imalatinda-kullanilan-temel-celik-turleri/ ... ... T Serisi : T5 – T6 – T7 : Ucuz ve kalitesiz bir çelik türüdür.


Yorum Yap

Yorumlarınız kısa değerlendirmenin ardından yayımlanacaktır. Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *