Bıçak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet üzerinden alışverişin çok daha önem kazandığı şu günlerde internet kullanıcıları bıçak alırken nelere dikkat etmeliler? Bıçak ile ilgili tüm detayları sizin için bu yazımda derlerdim keyifli okumalar dilerim.

İnternetten Bıçak Alacağım Peki Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sevgili okurlar bu yazımı şuan okuduğunuza göre ya internet üzerinden yeni bir bıçak alma girişiminiz var yada bıçak hakkında genel bilgi edinmek istiyorsunuz öyle ise sizlere bu işin en kafa karıştırıcı ve ilk adımından izah etmeye başlayayım. Tabikide bu konudaki ilk başlığımız çelik sertlik derecesi nedir bu T5 – T7 meselesi yani çelik sertlik derecesi nedir?

Çelik Sertlik Derecesi (T5 – T7 Kavramları)

Çelik alaşımı, Demir (Fe) elementi ile Karbon (C) bileşiminden meydana gelen bir alaşımdır. Sınıflandırılması içeriğinde yer alan karbon oranına göre (%0,2 – %2) yapılmaktadır. Çelikte yer alan karbon oranı arttıkça sertliği ile beraber kırılganlığı da artacaktır, karbon oranı düştükçe ise yumuşaklığı artacak ve şekil vermesi kolaylaşacaktır. Çeliğin içeriğinde yer alan maddelerden birinin en ufak oranda değişmesi, bir madde eklenmesi, içeriğinde yer alan bir maddenin çıkarılması, soğutma işlemi, verilen su, pişirilmesi, ısıl işlemi gibi bir çok etken çeliğin yapısının ve özelliklerinin tamamen değişmesine neden olmaktadır. İşte çelik hakkında verilen bu genel bilgiden sonra anlaşılması gereken olay şudur ki çeliği çelik yapan sertliğini etkileyen faktör ısıl işlem ve verilen sudur. Tüm bu bilgiler ışığında bıçakta muhteviyatını anlatan T5 – T7 kavramlarına da değinmek gerek işte yukarıda verilen kısa bilgilerden sonra T7 çelik ısıl işlemleri yapıldıktan sonra en iyi şekilde mukavemet derecesine ulaşan dayanıklılık açısından daha iyi kalitede olan çelik demektir.  Bıçak yapımında genel olarak kullanılan iki tür çelik vardır bunlardan biri tabaka çelik biride çubuk çelik hadi gelin bir sonraki bölümümüzde bu kavramlara değinelim ve farklarını görelim.

Çubuk Çelikten İmal Bıçak ile Tabaka Çelik Arasındaki Fark Nedir ?

Yukarıda görmüş olduğunuz tabaka çelik olup cnc tezgahlarda istenilen bıçak boyutlarında kesilmek suretiyle bıçak şekline getirilmektedir. Tabaka çeliğin esas kullanım amacı bıçak olmayıp genel maksatlı çelik olarak imal edilmektedir. Bunu bıçaklarda ayırt etmemiz için ise bıçağın sap kısmına bakmamız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki örneği inceleyecek olursak görüldüğü üzere sap kısmındaki çelik aynı kalınlık ile yukarıdan aşağıya kadar devam etmektedir. Çubuk çelikte ise aynı durum söz konusu olmayıp bıçağın sap kısmına gömülmek suretiyle tamamen görünmez bunu da çubuk çelik örneğinden sonra örneğini göstereceğiz.

İşte yukarıda gösterilen çelik ise çubuk çelik denilen çelik olmuş olup esas üretim amacı bıçak imalatında kullanılmasıdır. Yumuşak bir halde boylar halinde gelen çubuk çelik sanayi tipi makaslar ile ilgili bıçak boyutlarında kesilmek suretiyle ısıl işleme tabi tutulur hemen akabinde ise dövme parlatma ve usulünce bileme işlemlerinden geçen çelik artık bıçağa dönüşmüş ve son ürün şeklini almıştır.

Yukarıdaki örnek incelendiğinde ise çubuk çelik ile imal bıçaklarda çelik sap kısmı boyunca uzatılmaz ve ahşap sap kısmın içerisine gömülür. Yazımızın bu bölümünden de anlaşılacağı üzere tabaka çelik genel maksatlı olup çubuk çelik bıçağa özel üretilmiş çeliktir ve esas amacı bıçak imalatıdır.

Peki Bu Bilgilerden Sonra Bize Tavsiyen Edeceğin Bıçak Var Mı?

Evet şimdi bir bıçak alma konusunda yeterince bilgiye sahip oldunuz. Bana yukarıdaki gibi peki iyi hoş inceledik anladık da bize tavsiyen var mı? Dediğinizi duyar gibiyim evet tabikide var işini 104 yıldır layıkıyla yerine getiren Çulpan Bıçak. İşte sizleri kendi ustalarının ağzından el yapımı bıçaklarının hikayesini anlatan video ile baş başa bırakıyorum. Ardından ön bilgilendirmelerde bulunmaya devam edeceğim.

Videoda tüm açıklamalar esasında yeterince açık bir şekilde verilmiştir. Üst seviye müşteri memnuniyeti olan Çulpan Bıçakları‘ nı almak için sizde internet üzerinden tek satıcı olan senguns.com‘ u ziyaret edebilirsiniz.